Liší se barevné čočky od čirých?

Vytvořil: Jan Kotík V: Sub Category 1 Na: Komentář: 0 Dosah: 10

Stále více lidí dává místo brýlím přednost kontaktním čočkám. Jejich nošení je pohodlné, lidé mohou například sportovat nebo nosit nedioptrické sluneční brýle. V poslední době se také rozmohla obliba barevných kontaktních čoček, které dokáží zcela změnit barvu oka. Jaká rizika jsou spojena s jejich nošením?

Barevné kontaktní čočky používají většinou lidé, kteří díky úrazu nebo jiné nemoci přišli o přirozenou barvu oka. Někteří z nás je používají i na zdravé oči jen z důvodů estetických.

Hycl: Čočky se dělí na dva druhy - průhledné, které barvu pouze někam posunují a krycí, překrývající původní barvu. Ty druhé dokáží barvu změnit, ale trochu na úkor přirozeného vzhledu oka. Není problém z tmavooké dívky udělat modrookou.

Říká doktor Josef Hycl z oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Zdravotní problémy spojené s barevnými kontaktními čočkami se podle něj nijak neliší od problémů s dioptrickými.

"Kontaktní čočka v principu do oka nepatří, zvyšuje riziko vzniku infekce postihující oko a musíme dodržovat pečlivě všechna hygienická pravidla spojená s jejich užíváním. Nevhodné je koupání v přírodních vodách, je tam množství bakterií a améb, které dokáží se množit i pod kontaktní čočkou a napadnout rohovku. Vznikají těžké infekce a vředy, které mohou skončit až slepotou oka. V České republice není sice takových případů mnoho, ale setkáváme se s nimi. Prvoci reagují špatně na dostupná antibiotika a léčba je velice svízelná"

Ve chlorované vodě je pravděpodobnost infekce menší, ale koupání není zcela bez rizika. Také barevné kontaktní čočky se vyrábějí v několika typech, od jednodenních až po dlouhodobé.

"Nejsem zastáncem čoček na dlouhodobé nošení. Jednodenní čočky není nutné chemicky a tepelně ošetřovat, jsou sterilní a stačí dodržovat dobrou hygienu při manipulaci s nimi"

zdroj https://radiozurnal.rozhlas.cz

Komentář

No comment at this time!

Leave your comment

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec